Ana Sayfa Köşe Yazıları 28.10.2018 1867 Görüntüleme

Tır şöförlerinin Türkiye içinde yaşadığı sorunlar

Türkiye’den  Avrupa ülkelerine ticaret yaptığımız yılık 10.11 milyar dolar İhracatla  kapıkule sınır kapasından sonra,2 ci sırada Irak’la 8.9 milyar TL ile Habur sınır kapısını bağlayan günlük yurt dışı giriş çıkışlarında 4 bin aracın geçtiği Silopi Cizre yolun yıllardan beridir bozuk olup çukurdan tümseklerden geçilmiyor Buda araçlarımıza büyük hasarlar ve zararlara neden oluyor bizler 73 plakalı bir aracımızı satışa çıkardığımızda bu plaka Cizre Silopi arası olan bozuk yol var diye aracın o yolda çalıştığı   için  diğer plakalara göre  5.10 bin TL düşük bedelle ancak satabiliyoruz.

Evet doğru okudunuz. İkinci büyük gümrük kapısında konuştuğumuz kaptanlarımız bunları anlattı.

Sadece bunlarımı? biz sorduk onlar cevapladı.

IRAK  GÜMRÜĞÜNDE KARŞILAŞTIĞINIZ  SORUNLARINIZ NELERDİR?

1.arap CMR(Taşıma Belgesi) 30 dolar verip hiç bir işimize gelmeyip zaten evrak olarak elimizde  yurt dışına kendi beyannamesine kayıtlı olarak Türkiye CMR ile giriş yapıyoruz .

  1. Irak Gümrük’te her seferinde zorunlu 25 dolar sigorta kesmemiz lazım,  kesilen sigorta ise Irak sınırları içinde bir kazada hasarda hiç zararı bile ödemiyor mademki sigorta şirketi kaza anında ödeme yapmadığı halde neden zorunlu sigorta kesiliyor?

ARAÇLARINIZ GÜMRÜKLERDE NE ŞEKİLDE KONTROL EDİLİYOR?

Her ülke  gümrük kaçakçılığı önlemek için kendisi X-RAY cihazlar kullanır. başka ülkeden X-Ray cihazından geçen hiç bir araçtan ücret alınmazken  Irak gümrüğü  giriş çıkışlarda bizde 20 dolar zorunlu x-ray parası alıyor. Üstelik bu cihazlardan geçerken araçlarımızın içinde olmak zorundayız. Metal kutu sayılabilecek çekicilerimiz her geçişlerimizde radyasyonu çekiyor. Kanser riskine mahruz kalıyoruz. Sağlığımızı kötü yönde etkiliyor.

IRAK’TA SAHA SORUNLARINIZ NEDİR?

Irakta girişten sonra bizleri 3 sahadan dolaştırıyorlar. Toplam 30 dolar park ücreti ödüyoruz, her seferinde onların kendi resmi Ulaştırma tartı kantarlarına girdiğimizde 3 kantara 9 dolar ödüyoruz.Her seferinde belediye yardımı  3 dolar bizden alıyor Araç başı yıllık toprak basma parası 10 dolar ödüyoruz. .Süleymaniye Kerkük güzergahındaki x-Ray ücreti 25 dolar ödüyoruz, önceden ırakta aldığımız 550  lt  mazot cezasını 85 dolar vergisini şimdi 150 dolar olarak ödüyoruz .Irak  gümrüğü içinde Türkiye ye giriş tarafı 30 dolar bizde mesai parası alıyor .

Bizden alınan fazladan vergiye itiraz edince bize dedikleri şu, hesabınıza gelirse gelin gelmezse gelmeyin. Yapacak bir şey yok bizimde bu işten başka işimiz olmadığı için gitmek zorundayız Şırnak bölgemizde Habur sınır kapısından başka  hiç bir iş imkanları olmayıp devletin Şırnak’ a ne bir fabrika nede işçinin çalışacağı hiç bir yatırım yaptığı yok.

HABUR GÜMRÜKTE SIRA DURUMUNUZ NEDİR:GEÇİŞLERİNİZDE KOLAYLIK SAĞLANIYORMU?

Bizim Irak’a geçtiğimiz otomobil trafik araçlarımızı Irak gümrüğü yetkilileri Türkiye araçlarımızı karşıda 7.gün bekletip kendi Irak uyruklu vatandaşların yolcu araçlarına öncelik sağlayarak onları günlük transit Türkiye ye salıyor bizleri 7 gün beklemek mecburiyetinde bırakıyorlar.  Kazancımızın yüzde 80’ini ‘vergi’ olarak alıyorlar. Bizleri çaresiz eli kolu bağlı duruma getiriyorlar.

GİRİŞ ÇIKIŞLARDA VERGİLENDİRME NASIL?

Silopi’de nakliyecilik yapan TIR sahipleri ve şoförler, “Gümrük”, “Kantar”, “Yol”, “X-ray”, “Saha”, “Mazot” ve “Gümrük Mesai” adı altında yaptıkları ödemelerden şikayetçi. Kaptanlar, kazançlarının yüzde 80’ini “vergi” olarak ödediklerini söyledi. Şırnak’ın Silopi ilçesinde nakliye firmalarıyla kendi hesaplarına çalışan TIR sahipleri ve götürü usulü çalışan şoförler, “Gümrük”, “Kantar”, “Yol”, “Yıllık Yol”, “X-ray”, “Saha”, “Mazot” ve “Gümrük Mesai” adı altında yaklaşık 500 ile 800 dolar arasında “kira, harç, işgaliye ve vergi” ödemelerinden dolayı iflasın eşiğine geldiklerini dile getirdi. Habur Sınır Kapısı’ndan Irak  Bölgesi’ne yük taşıyan TIR sahipleri ve şoförler, döviz artışlarıyla birlikte masrafların her geçen gün arttığını söylüyor, “vergi” adı altında çeşitli isimlerle alınan ücretler ve Silopi’de iş aldıkları firmalardan yük taşıma bedellerini tahsil edemediklerini anlatan araç sahipleri ve şoförler, karın tokluğuna çalıştıklarını ifade etti.

GELİRİN YÜZDE 80’İ ‘VERGİ’YE GİDİYOR

Yaşadıkları sıkıntıları anlatabilecekleri bir platform bulamadıkları için kaderlerine terk edildiklerini belirttiler. Araç sahipleri ve şoförler, kendilerinden alınan ücretlerin haraç boyutuna ulaştığını belirtiyor. “Türkiye’de aldığımız şoförlük kiramızın hepsini Irak’ta bırakıyoruz” . Silopi’de bulunan tek TIR sahasına 30 TL ücret verdiklerini dile getiren Kaptanlar, karşı tarafta bulunan 3 sahaya ayrı ayrı 10’ar Dolar ücret verdiklerini vurguladı. Ortalama bin Dolar taşıma bedeli alan şoförlerin, birçoğu “Gümrük”, “Kantar”, “Yol”, “Yıllık Yol”, “X-ray”, “Saha”, “Mazot” ve “Gümrük Mesai” adı altında yaklaşık 500 ile 800 dolar arasında “vergi” verdiklerini kaydeden Kaptan, iflasın eşiğinde olduklarını söyledi.

ŞOFÖRLER X-RAY CİHAZINDAN GEÇİRİLİYOR

Sorularımızı cevaplayan kaptanlar, tüm bunların yanı sıra Halil İbrahim Sınır Kapısı’nın giriş ve çıkışlarında tüm şoförlerin X-ray cihazlarından geçirildiğini ve bunun da ileride sağlık sorunlarına yol açacağının kaygısını paylaştı. Kaptan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim hayatımız tehlikeye sokuluyor. En önemlisi de içerisinde gıda maddesi bulunan TIR’lar da bu tehlikeli radyasyona mecbur bırakılıyor.

Dünyanın hiç bir ülkesinde tek evrak gümrük işlemleri için Türk parasıyla bin Tl yapan evrak görülmemiş bizler Türkiye’den kuzey ıraka Mesut Barzani yönetimini bölgesine benzin taşımacılık yapıyoruz evrakta görünen vergi beyanı bulunan bu evrakta yazılan 82 dolar olduğuna dahil bizden bu evrak için tam tamamına 167 dolar para alıyorlar Buda İbrahim Halil adı verdiğimiz  gümrükte oluyor evrakta 82 dolar yazdığı halde neden bizden 167 dolar alınıyor.

ŞU AN MAHKUM OLAN KAPTANLARIMIZ İÇİN NE SÖYLEYEBİLİRSİNİZ?

Örnek; Biri haylaz kardeşine sahip çıkmak için, bir şefkat tokatı attığı için 18 ay ceza almış.

Biri borcunu ödeyememiş, taahhütte bulunmuş ve sözünü yerine getirememiş.

Bir diğeri ise iftiraya uğramış ama avukat tutamadığı için kendini ifade edememiş.

Bazısı ufak tefek ticari sebeplerden tutuklu ve bir çoğu adi suç olmayan kaçakçılık: Yani üç-beş kilo Çay, 10 karton Sigara veya telefon gibi bireysel durumlar…Ve en acısı da: Bunların çoğu kirada, maddi durumu iyi olmayan insanlar.!!!

Gündemde bir af sözkonusu; tek umutları af olan kaptanlarımız suskun ve kaderlerini kabullenmiş durumdalar. Bir Kaptanımızın Şırnak Valisine yazdığı mektup, kelimesine dokunmadık.

Şırnak valimiz sn. Mehmet AKTAŞ ‘a mektup.  Habur şoförlerine acımıyor. Sayın valim. 5-10 karton sigara için hayatları karardı. Çocukları rezil olmasın diye çalışıp çabalayan şoförler istemenden de olsa 5-10  karton sigarayı getirmek zorunda kalıyor!!!! Neden mi? Dünyanın yükünü taşıyan şoförlerin çilesi bitmedi bitmez. Yavrular evde ekmek bekler baba evden bir çıkar belki 1 ayda eve döner belki’ de cenazesi döner. Evinin ekmeğini aşını kazanmak ister. 7 / 24 direksiyon sallayan gariban şoförler. Taşıdıkları yükten para alamayınca ailesini geçindire bilmek için kaçakçılık yapar. Yakalanınca 20 karton sigaraya Mahkum olurlar.  Şırnak halkının tek dumansız fabrikası Habur sınır kapısı. Halkın %90 evet  %90’ı  bu kapıdan geçimini sağlamakta bu kapıdan bir çok kişi zengin olmuş lakin kendi memleketine bir lira yatırım dahi yapmamıştır !!!  Şoförün sırtından zengin olan baronlara ne demeli.  Bu şoförlerin emeğini çaldınız duymadınız !!! Bizleri, şoförleri köle gibi kullananlar en azından bizlerin sorunlarıyla ilgilenselerdi. Mektup burada bitiyor, ya söyleyemediği, anlatamadığı acaba onlar bitti’ mi? Hayır ne yazık’ ki bitmedi.”Bunca yapılan haksızlıklara eziyetlere karşı halen helal lokma peşinden koşan değerli kıymetli abi kardeşlerimizin Allah yardımcısı olsun Maalesef her geçen gün bir haksızlık’ la karşı karşıya kalıyoruz. Zalimin zulmü varsa Mazlumunda Allah’ı vardır.  Allah hepimizin Yar Ve Yardımcısı olsun.” Temennisi bu kardeşimizin ve son umudu Rabbine sığınmış.

Habur gümrük müdürlüğü.. Silopi kaymakamlığı.. Şırnak valiliği… KAPTANLARIMIZIN SESLENİŞİ

Kaptanlarımız birkaç kuruş kazanmak için Irak’a giden Şırnak bölgesine ait Kaptanlarımız… Bunların ne yatacak yerleri var, nede yemek sandıkları var bir hafta boyunca  tozun içinde sıra beklemek zorundalar… Irak’tan gelen ufak araçların her gün transit geçişlerine izin veren Irak gümrük müdürlüğü bir hafta Irakta bekletiyor ve muhatap olacakları  hiç bir yetkiliye ulaşamıyorlar İbrahim Halil Sınır Kapısı yetkilileri kendi vatandaşlarına ufak binek yolcu taşımacılığı yapan araçlarına günlük sefer yaptırırken, bizim araçlarımızı Irak’ta 10 gün sırada bekletmeleri zulümden başka bir anlam taşımıyor. Topraklarına ayak  bastı parası olarak aldıkları ücretler de olayı daha da vahim hale getirmiş durumdadır. Biz de aynısını yapalım demiyorum, bu haksızlığa son vermeleri için birinin telkinde bulunmasını beklemekten başka çaremiz kalmadı dediler. Habur Mülki idare amirliği ve Habur gümrük Bölge müdürlüğüne  Irak’tan Türkiye’ye gelirken köprüde otobüs ve Minibüs tarzı araçların Gümrük mevzuatın hangi maddesine göre transit geçiş üstünlüğüne sahipler biz B2 ve A2 yetki belgesi ile yolcu taşımacılığı yapanlar sırada beklerken bu Otobüs ve Minibüslerin hem Irak hem de Türkiye’de transit geçmesi haksız rekabete yol açtığından bu haksızlığın giderilmesini istiyoruz çünkü eskiden tüm araçlar tek tip ve hepsi aynı sıradan giderlerdi tıpkı Irak’a gidişlerdeki gibi herkes aynı sıradan gidiyor ama ne hikmetse dönüşlerde otobüslere transit hakkı tanınıyor bu eşitliğe aykırı ve haksız rekabet doğuruyor Irak’taki sıkıntıları başka ülkenin iç işleri diyen yetkililerimizden bu sorunun çözülmesi tamamen Türk yetkilerine bağlıdır, en azından Iraktan Türkiye’ye dönüşlerde köprüde otobüs ve Minibüs tarzı tüm araçlarında köprüde öncelik verilmeden herkes gibi tek sıra halinde gelmesi temennimizdir. Yetkililerden bu haksızlığa  son verileneceğini ümit ediyoruz.

Yazımız aracılığıyla birde Talep dilekçeleri oldu.

( ŞIRNAK İLİNDE  FAAL DURUMDA BULUNAN A2 VE B2 YETKİ BELGESİNE SAHİP ARAÇLARIN SORUNLARI İLE İLGİLİ TALEP DİLEKÇEMİZ…)

A2 VE B2 YETKİ BELGESİNE SAHİP  YOLCU TAŞIMACILIĞI YAPAN  FİRMALARIMIZIN ÇOĞU KAPANDIĞI GİBİ KALAN FİRMALARIMIZDA  KAPANMA EŞİĞİNE GELİNMİŞTİR BUNUN TEMEL NEDENLERİ :

1:IRAK PLAKALI ÖZEL  ARAÇLARIN TURİST AMAÇLI ADI ALTINDA  GÜNÜ BİRLİK  GİRİŞ ÇIKIŞ YAPMALARI  VE HERHANGİ HAK OLMADIĞI HALDE KORSAN BİR ŞEKİLDE  YOLCU TAŞIMACILIĞI YAPMASI…

2:TÜRKİYE PLAKALI  ÖZEL(HUSUSİ) ARAÇLARIN HİÇBİR BELGE VE HAK OLMADIĞI HALDE KORSAN BİR ŞEKİLDE GÜNÜ BİRLİK  YOLCU TAŞIMACILIĞI YAPMASI…

3:HABUR SINIR KAPISININ ÜLKE GİRİŞLERİNDE YALNIZCA  A2 VE B2  TİCARİ YOLCU TAŞIMACILIĞI YAPAN ARAÇLAR İÇİN 12 SAAT ÇALIŞMASI..

4:IRAK İBRAHİM HALİL GÜMRÜK YETKİLİLERİNİN SÖZDE KEYFİ DAVRANIŞLARI.

(Özellikle otomobilleri durduruyordu büyük araçları ne benden önce gelenlerini durdurmuş nede benim sorgulama esnasından gelen hiç bir Tır araçları durdurulmadı sırf benim aracım (73ŞIRNAK)plakalı diye durdurdular benim aracım Boş içi yıkanmış yıkamacıdan  sanayiye gidiyorduk ama araçta Tehlikeli madde yazısı var tüm evrakları kontrol etti hepsi var SRC 5 istedi yok polis memura SRC 5 yok diye ceza yazıcam dedi, memur bey bakınız araçta herhangi tehlikeli madde bulunmuyor araç boş ve yıkanmış zaten içi kaynak yapmaya gidiyorum yok olmaz ben ceza yazarım sen mahkemeye ihtiraz edebilirsin sırf Araç 73 ŞIRNAK diye bildim ceza kesecek bana 283TL aracın bulunduğu şirkette 283TL yazdı başlarında bulunan ihtiyar kır saçlı amir bey varmış yanına gittim dedim amir bey polisinizin bu ceza yazması hiç bir hakkı yoktur araçta doğru tehlikeli madde yazıyor ama boş yıkanmış gelin kendiniz kontrol ediniz içine ateş  tutayım. Bana cevabı mahkeme orda itiraz edebilirsin cezamı aldım cebime koydum baktım, ekipten arkamıza bir polis memuru geliyor.

Belliydi olay onunda zoruna gitmişti. Polis kardeşim nerelisin ?dedim Adıyamanlıyım dedi,  önemli değil dert etme. Durumuma üzülen bir görevli polis ve mağduriyeti yaşadığım halde teselli etmem gerektiğini düşündüğüm ve uğradığım haksızlık. Az ilerde onları seyrettim, benden sonrada hiç bir Tır aracı durdurmadı Sırf Araç 73 diye durdurarak haksız yere ceza.

CEZAYA SEBEB NE OLABİLİR?

O polis sırf zihniyetimizi değiştirmek için bizleri devletle karşı kışkırtmak için bunu yaptı ama, kimse kusura bakmasın bir polisin  yaptığı hata ve ayırımcılığı için, bizde olan Devlet sevgisini alamaz kışkırtamaz zihniyetimizi değiştiremez.

Ben şahit oldum adam hanımının 2 bileziğini çarşıda sattı ve cezaevine girmemek için ilk sefer olduğu için 20 000 tl ceza yatırdı Allahtan reva mı bu. Adam Sarp sınır kapısında yapıyor sınır ticaretine giriyor Kapıkule’de yapıyor Gümrük hakkı oluyor ama Habur’da yaptığı zaman teröre destek oluyor herkes yazıp çiziyor sonuç hep aynı B2 öldü A2 yoğun bakımda C2 Can çekişiyor nedir bu insanlardan istediğiniz niye bu kin. Şırnak Bölgesinin yıllık Devlete verdiği faydayı kimse hesap etmiyor kat trilyonlarca Motorlu Taşıtlar vergisi muayene harç vs kimse bunu saymıyor öyle Gümrükte şoföre sert çıkışta bulunan memur bey senin maaşını  Şoför uykusuz kalarak yağmurda çamurda can çekişerek ödüyor.

 

 HABUR SINIR KAPISI VE KAPTANLARI DUYAN  YOK MU ?

Habur Sınır Kapısı, bölgemizin can damarıydı; ama çok eskiden…. Halk karınca tabir edilen ufak çaptaki sınır ticareti ile evine ekmek götürebiliyordu, ticaret inanılmaz derecede hareketleniyordu; ama ne yazık ki 4 yılı aşan bir süredir başta  terör örgütlerinin baskı ve zulümleri, akabinde hem ihracatı hem’ de ithalatın yavaşlamasına neden olmuştur. Bir diğer olumsuz etken ise Gümrüklerde ki katı kurallar, cezalar halkın midesindeki ekmeği bile alarak Yöredeki bir çok küçük ve büyük firmaların iflas etmelerine sebep olmuş, bir sürü gencimizi işsiz bırakarak 10 karton sigara için cezaevine girmelerine neden olmuştur. Buna bağlı olarak  ceza evine giren gençlerimizin aileleri sosyo ekonomik olarak çok zor günler geçirmekteler

ŞOFÖR KİMDİR?

Dünyanın yükünü taşıyandır. Şoför ezilendir. Hakaret edilendir. Tehdit edilendir. savunmasızdır. Ailesini çocuklarını üç kuruşa geçindirendir. Hakkını hukukunu savunamayan ve ve hakkı başkaları tarafından gasp edilendir. Mazlumdur,  Çaresizdir, Sahipsizdir, Savunmasızdır. Emeği çalınandır Mahkemelik olandır. Ceza evine girendir ve sabıkalı olandır Çizdiğimiz tablodaki kimdir peki!!!! Maalesef şofördür . Bu ne ilktir nede sondur. Kuzey Irak hükümetine yük taşıyan mazlum bir şoförün yaşadığı onca sorun sıkıntı yetmezmiş gibi birde silah zoruyla tehdit edilendir. Ey Irak hükümeti siz Türkiye ye gelince bir Allah’ın kulu size böyle davransa ilk kendi hükümetimiz sizi korur. Sizin gibi insanlar gariban Türk şoförlerinden ne ister. Senin yükünü taşıyan adama silah çekmek hiç bir Ahlaki mantığa kanuna sığmaz.

Ben Habur Gümrük kapısında ekmek davasındaki kaptanlarımıza benim isimlendirmemle “SESSİZ ÇIĞLIKLARINA” ses olmaya çalıştım. Sonuç mu? Hala terkedildikleri kaderleriyle mücadele etmeye çalışıyorlar.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Deşifre Haber