İmplant Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?
10 Mayıs 2022 Gündem Yorum (0)

İmplant kısaca özetlemek gerekirse, eksik olan diş kökünüz yerine titanyum malzeme kullanılarak oluşturulan biir köktür. İmplant denildiği ilk akla gelen diş üzerine takılan zirkonyum veya porselen dişler gelmektedir. Halbu ki implant sadece üst kısmın yapısı için yapılan bir kök işlemidir.

İmplant kelime anlamı itibariyle doku içerisine konan demektir. Ayrıca genellikle kullanılan ana maddesi titanyumdur sadece bazı özel durumlarda zirkonyum metalinden yapılabilir. Kişinin diş eksikliğini tamamlamak ve ağız bölgesinde bazı sebeplerden dolayı kayba uğramış olan kısımları onarmak için yapılan, çene kemiğinin iç kısmı veya üzerine yerleştirilen, diğer dişlere ve çeneye tutuculuk sağlayan titanyum malzemesinden üretilen protez bir yapıdır

 

Bir Günde İmplant Diş Tedavisi

3-D teknolojisi ile bir günde gerçekleştirilen implant, uygulanacak bireyin kemil ve yumuşak dokularının 3 boyutlu olarak taranarak, hastanın kendine has ağız yapısının sanal ortama aktarılması ile gerçekleştirilir. Bilgisayarda oluşturulan model tasarım üstünde, sanal bir ameliyatla ideal bir şekilde implant yerleştirilmektedir. Hastanın ağız yapısına özel estetik diş operasyonu öncesinde bilgisayar destekli bir simulasyon ile denenmektedir. Bu sayede cerrahi müdahale öncesi hazır edilen model, operasyon ile takılabilmektedir.
3 boyutlu tarayıcılar ile yapılan hassas ölçümler sonucunda oluşturulan model ile, implantlar planlandığı gibi yerleştirildiğini kontrol ettiğimiz anahtarlar ile sağlanmaktadır. Bu anahtarlar her yönü ile implant cerrahisinin planlanıldığı şekliyle yapılmasını sağlayarak kontrol ederken, üretilen dişin de ön görülen şeklinde oturması için uygun zemini hazırlamaktadır.
1 günde implant uygulaması her hastaya yapılabilir. Operasyon öncesinde hastadan alınacak kemik kalitesine dair ölçümler ile teknik revize edilir. Mevcut kemik miktarı ve kalitesinin yetersiz olabileceği ender durumlar ön muayenede büyük bir oranda tespit edilebilmektedir. Son karar tomografiniz ile verilmektedir.

Guide Implant

Guide implant (rehber), genelde panoromik röntgen alınarak yapımına karar verilir. Bu durum genellikle doğru sonuç verse de kemiğin anatomik durumu ve iki boyutlu, panoromik olmasını sağlar. Bu durumlarda birçok zaman tedavi yanlış uygulanmaktadır. İmplant cerrahisinde hekim tecrübesi ne kadar fazla olursa olsun muhakkak 3 boyutlu görüntüden yardım almasını gerektirecek durumlar olacaktır. 3 boyutlu görüntü ile birlikte kemiğin yapısı ve pozisyonu bize tam olarak verilir. Başarılı bir cerrahi operasyon için gerekli adımlardandır.

 

Sinüs Lift Ameliyatı

Kafatasında kafa ağırlığını azaltmak ve sesleri düzgün çıkartmak gibi fonksiyonları olan hava boşluklarına sinüs adı verilmektedir. Sinüslerin bazıları çenemiz ile bağlıdır. Özellikle üst çenemizin arka kısımları ile komşu bölgeler bulunmaktadır. Üst çenenin arka kısmında bulunan dişleri kayıp etmesi durumunda bu bölgelerin üst kısmında yer alan sinüsler hava basıncının etkisi ile genişleyerek alt kısmında bulunan kemiklerin incelmesine yol açmaktadır. Bu kemiğin incelemesi kayıp edilen dişlere uygulanmak istenilen İmplant uygulayarak bilmek için belirli bir kemik hacmi olması lazımdır. Azalan sinüs tabının cerrahi olarak yükseltme işlemidir. Sinüs lift ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bir önemli konu da operasyon sonrasındaki bakım kısmıdır. İşlemden sonra kanama olmaması için ameliyat sonrasında 24 saat tükürülmemeli, sıcak gıdalar tüketilmemelidir. Bunların yanı sıra işlem yapılan bölgenin üzerine çenenin üst kısmından buz işlemi uygulanmaktadır. İşlem yapan bölgenin enfeksiyon oluşmaması ve hızlı bir iyileşme için ağız temizliğine dikkat edilmelidir. Bu süreçte hastaların en çok dikkat etmeleri gereken şey sigara kullanımıdır. Yaygınlaşan sigara kullanımı tedavimize kötü zararları bulunuyor.

 

All On Six Implant

İmplant teknikleri arasında etkili olarak görülen ve sıkça tercih edilen tekniklerden biridir.

All On Four Implant

All on four implant tekniği, tam olarak dişsiz hastalarda belirli açılarla yerleştirilen dört adet dental implant üzerine, aynı gün içinde diş protezinin sabitlenmesini sağlayan bir tekniktir.

All on four tedavisinin avantajları şu şekilde sıralayabiliriz; Dişsiz hastalara aynı gün içinde tek bir cerrahi müdahale uygulanarak sabit diş protezi yapılabilme imkanı sunar. Sinüs yükseltme ameliyatı, kemik ilavesi gibi ileri cerrahi gerektiren işlemler uygulanmasına gereken kalmadan, operasyonu kolay bir hale indirger.

Dental implant ameliyatı süresi daha kısadır. Kullanılan dental implant sayısı azaldığı için ilave cerrahi işlem gerektirmeyecek ve maliyeti standart implant tedavisinden daha düşük olacaktır. Kişinin ağız yapısına özel planlanabilen, estetik bir görünüm kazandıran bir gülüş estetiği sağlar. Temizlik ve bakımı açısından, klasik implant üstü sabit diş protezlerine göre daha kolaydır.

Daha fazla bilgi ve içerik için Doktor Sitesi‘ni ziyaret edebilirsiniz!.