Afacanlar Kampta filminin afacanları vizyon heyecanını anlattı

Afacanlar Kampta filminin afacanları vizyon heyecanını anlattı
12 Ocak 2024 Kültür Sanat Yorum (0)

Şile ormanlarında özel olarak kurulan platoda oluşturulan kamp alanında çekilen ‘Afacanlar Kampta’ filminin oyuncuları vizyona sayılı günler…

Şile ormanlarında özel olarak kurulan platoda oluşturulan kamp alanında çekilen ‘Afacanlar Kampta’ filminin oyuncuları vizyona sayılı günler kala heyecanlarını dile getirdi…

Emirhan karakteriyle afacanların abisini canlandıran Berat Efe Parlar, “Dostluk, arkadaşlık ve dayanışmanın önemini vurgulayan; birlik olunca üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şeyin olmayacağını anlatan; çocuklar kadar ailelerin de severek izleyeceği, birlikte hoş vakit geçirecekleri macera dolu bir film çektik. Eminim sizde seyrederken çok eğleneceksiniz. Tüm küçük kardeşlerimi ve ailelerini filmimize bekliyoruz.”

Afacanların ablası Sedef olarak filmde yer alan İrem Tokat, “Yaşadığı kasabayı çok benimsemiş, sorumluluk bilinci yüksek, gelecek hedefleri olan ve çok iyi bir abla olduğuna inandığım bir karakteri canlandırdım. Çok eğlenceli ve keyifli bir film oldu.”

Arda karakterini canlandıran Talha Tosun, “Çok maceralı, eğlenceli, güzel bir film bekliyor bizi. Herkese eşit davranılan, çocuklar üzerinde hassas davranılan ve aile gibi olduğumuz bir setti. Çok keyifliydi, hiç bitmesin istedim.”

Afacanların neşe saçan Esila karakterini canlandıran Ebrar Alya Demirbilek, “Doğayla iç içe, eğlenceli olan setimizde pek çok arkadaş edindim. İnanılmaz güzel bir film oldu. Tüm kardeşlerimi, bizimle aynı heyecanı paylaşmaları için filmimizi izlemeye bekliyorum.”

Ömer karakterini canlandıran Rastin Paknahad, “Ailemle daha önce kamp yaptık ama afacanların kampı çok daha eğlenceliydi. Ömer çok akıllı bir çocuk. Kamp heyecanını ve soluksuz bir macera izlemeyi isteyen herkesi filmimize bekliyoruz.”

 Afacanlar serisinin ikinci filmi “Afacanlar Kampta”, beyazperdede hayranlarıyla buluşmaya hazırlanıyor. TRT ortak yapımı “Afacanlar Kampta”, 19 Ocak 2024’te vizyona girecek. Enes Ateş’in yönetmenliğini yaptığı filmde, afacanların soluk kesen macerası devam edecek.

Başrollerini Berat Efe Parlar (Emirhan), Bülent Polat (Armando), Talha Tosun (Arda), Ebrar Alya Demirbilek (Esila), Rastin Paknahad (Ömer) ve İrem Tokat’ın (Sedef) paylaştığı filmin senaryosunu Enes Ateş, Oğuz Ayaz ve Hande Canpolat kaleme aldı. Yapımcılığını ise, Serdar Atacan, Serhat Usak ve Enes Ateş üstlendi. Yaz kampına gelen çocukların yaşadıkları akıl almaz olaylar sonrasında kampın başına geçmek zorunda kalan Emirhan ve afacanların başlarından geçen keyifli maceranın konu alındığı “Afacanlar Kampta” filminde heyecan hiç bitmeyecek.

 

Enes ATEŞ / Yönetmen Görüşü

 

Afacanlar serisinin ikinci filminde yalnızca bir film çekmediğimi, film yönetmenliği konusunda kaygılarımdan kurtulurken tür karmaşası içinde bir estetik duruşu, bir sinema dilini, en kaygan zeminde duran çocuk filmi türünde bulduğumu söylemeliyim.

Bir grup çocuk bir yaz kampına gider ve başlarına türlü maceralar gelir. Böyle bir hikayeyi anlatırken modern sinemanın tüm imkanlarını kullanmak ve 1950’lerin, 60’ların kamp ve macera filmlerine göndermeler yaparak vintage bir atmosfer kurmanın lezzetini eminim bundan uzun yıllar sonra bile unutmayacağım.

Hikayemizin ana kahramanı Emirhan bu kez büyümüş, dedesinin yaz kampının başına geçmiştir. Oradaki çocuklar ise yeni maceranın yeni kahramanları olacaktır. İlk filme nazaran oldukça kalabalık bir kadro ile çektiğimiz Afacanlar Kampta, benim için her zaman çok özel bir yerde duracak ve umarım sinema sanatının bizi cezbeden büyülü dünyasında, fazla yapılmayan bu değerli türde kendine bir yer edinecektir.

 Filmin konusu

Babasının çalıştığı AVM’yi hırsızlardan kurtarmış olan Emirhan büyümüş, o günlerde tattığı dostluk ve macera ruhunun yerini büyümenin getirdiği hayat rutini ve sorumluluklar almıştır. Dedesi Saffet’in şehir dışında işlettiği çocuk kampında çalıştığı o yaz, hayatında bir dönüm noktası olacaktır. Kampın daha ilk gününde tanıştığı 25 çocuk arasında öne çıkan Arda, Esila ve Ömer Emirhan’a kendi maceracı hallerini hatırlatır. Kampın bulunduğu beldenin muhtarı Nuri, kamp çocuklarına yemek servisi yaparken muhtarın kızı Sedef ise kısa sürede çocuklarla kaynaşmayı başarır. Bir gün beldeye camping için gelen Amerikalı belgesel ekibinin ilgisini kampın içindeki botanik bahçesi çeker. Yönetici Saffet Dede, şaibeli bir şekilde ayağını kırıp hastaneye düşünce kampın tüm sorumluluğu Emirhan ve kamp çocuklarına kalır. Kısa sürede belgeselcilerin özel bir bitki olan Zinya çiçeğini çalmaya gelen ajanlar olduğu anlaşılacak ve iki taraf arasında keyifli bir macera başlayacaktır.